روز نوشت‌ها

یک مثال واقعی از تحقیقات بازار

این روزها بسیار زیاد واژه تحقیقات بازار یا تحقیقات بازاریابی را می شنویم. اما آیا این دو مفهوم با همدیگر متفاوت است یا خیر؟ در ادامه تعریفی ساده از این دو مفهوم خواهیم کرد.

این مطلب در آژانس تبلیغاتی وایرال نوشته شده است و در انتها نیز یک مثال واقعی آورده شده است.

تحقیقات بازاریابی، مجموعه فعالیت هایی است که مصرف کننده یا مشتری را به تولید کننده از طریق داده‌ها و از طریق فعالیت‌های کمی و یا فعالیت‌های کیفی متصل می‌کند. این اطلاعات برای تعریف فرصت ها و تهدیدهای بازاریابی، ارزیابی فعالیت‌های بازاریابی و درک بهتر نسبت به فرآیند بازاریابی و بهبود آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تحقیقات بازار، یکی از بهترین راه‌‌ها در راستای شناخت مشتریان و رقیبان است.

این دو مفهوم جزئی از بازاریابی محسوب می شوند و شامل فعالیت‌هایی هستند که قبل از فروش محصول انجام می‌شود. بسیاری از متخصصی تحقیقات بازار را زیرمجموعه تحقیقات بازاریابی می‌دانند.

فعالیت هایی مانند بررسی ترندهای بازار، سایز بازار و بررسی بازار هدف، پیدا کردن مخاطب مورد نظر از طریق تحقیقات بازار و فعالیت هایی مثل بهینه سازی در تبلیغات، تست A&B، بررسی رضایت مشتریان و تغییر نگرش نسبت به برندینگ از طریق تحقیقات بازاریابی بدست می آید.

پس شاید بتوان گفت تحقیقات بازار جزئی از تحقیقات بازاریابی می‌باشد.

انجام تحقیقات بازار امری مهم و حیاتی برای هر کسب و کاری است. چه کسب و کار شما تازه متولد شده باشد چه در سن ۷۰ سالگی قرار داشته باشد.

این روزها برندها با مشتریان هوشمند با سلایق و ذائقه‌های گوناگون طرف هستند. دوران هر چیزی که تولید می کنیم خریداری می شود، گذشته است. برای همین اگر می خواهید در بازار رقابت که بیشتر شبیه مدان جنگ است زنده بمانیم باید تحقیقات بازار را جدی بگیریم.

در ادامه قصد داریم یک مثال واقعی از یکی از پروژه‌هایی که در آژانس تبلیغاتی وایرال انجام داده‌ایم برای شما بیان کنیم:

از شرکت X با ما تماس گرفتند و خواستار انجام یک تحقیق با این عنوان شدند: چرا مردم به شرکت Y بیشتر از شرکت ما تمایل دارند؟ و چرا سهم بازار آن شرکت بیشتر است؟
هر دو شرکت در ایران پودر ماشین لباسشویی تولید می کردند. شرکت X با تنوع زیاد (یک آنزیم، دو آنزیم و… ) و شرکت Y با یک محصول. ما برای انجام این تحقیق از روش نشست متمرکز گروهی یا focus group استفاده کردیم. در این روش از ۳ گروه از خانم‌هایی که یا فقط پودر X استفاده می کردند و یا فقط پودر Y و یا هر دو ، دعوت به مصاحبه کردیم. در این نشست تسهیل‌گر سوال‌هایی در چارچوب مشخص از آن‌ها پرسید و محققین در جلسه گفته‌ها، رفتار و عکس العمل‌های حاضرین را ثبت می‌کردند. در پایان متن‌ نشست پیاده سازی و تحلیل شد. پاسخ‌هایی که حاضرین داده بودند جالب بود:
عده ای گفته بودند پودر Y ما را یاد گذشته می اندازد، بسته‌بندی، رنگ و ..
عده ای گفته بودند پودر Y کار ما را در انتخاب راحت کرده است چرا که فقط یک نوع محصول دارد.
عده ای گفته بودند پودر Y را سالی یکبار آن هم برای شستن پرده استفاده میکنیم چون حکم سفیدکننده قوی دارد و شاید لباس ها را بپوساند.
و گفته‌های دیگر که در ۲ جلد به کارفرما تحویل دادیم. شرکت ‌X بعد از این تحقیقات در سیاست خود بازنگری کرد و هم در تولید و هم در تبلیغات از آن یافته ها استفاده نمود و توانست سهم بازار خوبی را بدست آورد.
لازم به ذکر است به دلیل امضای قرارداد محرمانگی نمی توانیم به صورت عمومی نام آن برندها را ذکر کنیم برای همین از عنوان X و ‌Y استفاده کردیم.

این پروژه و پروژه هایی از این دست اگر علمی و روش‌مند از طریق تکنیک هایی زیر انجام شود، نتایج شگفت انگیزی برای شما بدست خواهد آورد

۱- پیمایش میدانی survey

۲ – مصاحبه عمیق interview

۳- نشست متمرکز گروهی focus groups

۴- تست محصول Product testing

۵- مشاهده در میدان accompanied shops

۶- قوم نگاری ethnography

۷- تحلیل محتوا content analaysis

پس یادتان نرود، محصولی خوب است که مشتری داشته باشد حتی اگر آن محصول خوب نباشد.

خوشحال میشم اگر تجربه انجام پروژه ای دارید کامنت کنید

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید