روز نوشت‌ها

هرکاری میکنی بهترین خودت باش

هرکاری میکنی بهترین خودت باش

همیشه این جمله که هرکاری میکنی بهترین خودت باش توی ذهنم هست. مخصوصا در کار و کسب.

به صورت پیش فرض هرکدام از ما ویژگی های منحصر به فرد خودمون رو داریم و در هر کار و کسبی که قرار بگیریم سعی می‌کنیم بهترین عملکرد رو داشته باشیم. اما دسته دومی از افراد وجود دارند که اینگونه نیستند و به صورت گزینشی تصمیم میگیرند کجا بهترین باشند و کجا نباشند! آن ها در توجیه رفتارشان از ضرب المثل زیر استفاده می‌کنند:

دیگی که واسه من نجوشه، سر سگ توش بجوشه

آن ها معتقدند که کار وقتی برای من منفعتی نداره چرا باید خودم رو به آب و آتش بزنم!

روی سخنم با این دسته از افراد هست.

سال ها پیش دوست متخصصی داشتم که در یک شرکت کارهای کامپیوتری رو انجام میداد. ابتدای شروع کارش یکم گیج بود ولی رفته رفته کارهای تاثیرگذاری انجام داد. بعد از 2 سال با درخواست هایی مواجه می شد و پیش خودش میگفت برای من که منفعتی نداره چرا باید ساعت ها وقتم رو روی اون موضوع بگذارم؟! و اون کارها رو یا انجام نمیداد و یا اونقدر وقت واسش صرف میکرد که ارزش کار صفر می شد. بعد از 3 سال کار در اون شرکت، خودش با پای خودش از آنجا رفت. این نوع دیدگاه هم برای خودش، هم برای سازمان هم اشخاصی که اون رو می‌شناختند پیام هایی داشت:

  • برای سازمان خوب: مجبور به از دست دادن نیروی کیفی
  • برای سازمان بد: بی تفاوتی از دست دادن نیرو
  • برای خودش: از دست دادن کار در یک شرکت خوب
  • برای دیگران: نساختن برند شخصی

بحث سازمان و اینکه باید حواسش به منافع دیگران باشه جداست و تصمیم ندارم در این یادداشت بهش اشاره کنم البه ( من به شدت معتقدم سازمان برای نگه داشت نیرو باید منافع اون رو درگیر کنه)

اما در مورد خود شخص و همچنین جلوه بیرونی رفتارشصحبت دارم.

خیلی وقت‌ها نباید نگاهمون به منافع مالی باشه، شاید حضور ما در یک سازمان در بلندمدت پنجره ها و فرصت هایی رو برای ایجاد کنه که تصورش رو هم نمیکنیم. شاید وقتی من به عنوان فرد سوم رفتار شخص را در مواجه با سازمان میبینم اون رو به افراد و مجموعه‌های بیشتری معرفی کنم و یک زنجیره ای از اتفاق های خوب برای اون فرد بیافته.

در حال حاضر نگاه من نسبت به اون دوستم مثبت نیست و نمیتونم روی معرفیش به افراد دیگر حساب کنم چون رفتارش رو در اون سازمان از نزدیک دیده بودم. (نکته مهم: آن سازمان سازمان خوبی بود و دلیلی برای عدم فعالیت در اونجا نمیدیدم) در واقع برند شخصی اون دوستم در کار پیش من خراب شده بود.

من به عنوان کسی که بیش از 15 سال هست دارم کار میکنم. به شما میگم حتی اگر دیگ برای شما نمیجوشه! کاری کنید که برای دیگران بجوشه. شک نکنید خروجی خوبی میگیرد. برای همین در هر پست و مقامی هستید فارغ از از خوب یا بد بودن آن سازمان یا کارفرما شما بهترین خودت باش! چون تهش خروجی خوبی داره هم برای سازمان هم برای خودتون هم برای دیگران

  • برای سازمان خوب: تمایل به نگه داشت شما
  • برای سازمان بد: از دست دادن نیروی کلیدی و مهره حیاتی
  • برای خودت: باز شدن فرصت های بیشتر کاری
  • برای دیگران: تقویت برندشخصی

مدتی قبل در یک فست فودی بودم به اسم دهه 50 و 60 دکور اونجا من رو پرت کرد توی خاطرات کودکیم. با صاحب اونجا صحبت کردم که چی شد که موفق شدی؟!

گفت: هر کاری که میکنی بهترین خودت باش

خروجیش برای خودش پول هست و برای من ساخت یک برنذ غذایی و معرفیش به دوستانم. حتی توی گوگل مپ هم ثبتش کردم که بعد از ویدیو آمده.

ویدیوش رو در زیر ببینید.

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید