نقشه و راهنمای گام به گام برای کارآفرینان و موسسین استارتاپ ها منتشر شد

مهدی علیپور ضمن اعلام این خبر گفت : بعد از ۸ سال تلاش ، آزمایش ، تجربه و یادگیری و برگزاری کارگاه های متعدد ، نقشه ای گام به گام ، بومی و بروز مبتنی بر جدید ترین آموزه های استارتاپی دنیا در زمینه آموزش کارآفرینی، آماده عرضه شده است.

این کارآفرین گفت: در این مدت، ما تمام اقدامات و فعالیت هایی که یک کارآفرین از مرحله آغازین و ابتدایی   ( ایده یابی ، ایده پروری و تشخیص فرصت ) تا مراحل نهایی ( رسیدن به مرحله همخوانی محصول و بازار یعنی Product/Market Fit ) نیاز دارد را به صورت گام به گام   فهرست کردیم و بر اساس آن آموزهای خود را پیاده سازی کردهایم.

وی ضمن بیان اهمیت لزوم نقشه در مسیر کارآفرینی گفت: ترتیب اقدامات از اهمیت مهمی برخوردار است. چرا که ترتیب انجام یکسری اقدامات در طی کردن مسیر کارآفرینی منجر به کاهش ریسک خواهد شد. در فضای وب که جست و جو کنیم با آموزش ها و دوره های زیادی مواجه خواهیم شد اما هیچ کدام به صورت گام به گام ، کاربردی ، بومی و بروز ارائه نشده است و این دقیقا همان نیازی بود که طی این هشت سال مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت و در نهایت منجر به ایجاد سامانه و نقشه گام به گام گردید.

اهمیت هدایتگری در مسیرکارآفرینی

صدف اصفا در خصوص اهمیت هدایتگری در مسیر کارآفرینی بیان کرد:یک کارآفرین در کنار داشتن یک نقشه گام به گام نیاز به هدایتگری و راهنمایی دارد، بعبارتی ارایه یک نقشه و توضیحات تکمیلی به تنهایی برای طی کردن مسیر کارآفرین کافی نیست. یک کارآفرین نیاز دارد که عادت های ویژه ای را در خود ایجاد کرده و با کمک مربیان و سایر کارآفرینان موفق این مسیر پر پیچ و خم را طی نماید.

این کارآفرین ضمن اشاره به استفاده از ۱۵ مربی در این دوره بیان کرد: یکی از امکانات جذاب طراحی شده در سامانه ارتباط مستمر با مربیان و منتور ها ست. به گونه ای که مربیان و کمک مربیان میتوانند نظرات خود را به صورت صوتی ، متنی ، تصویری بر روی تمارین شرکت کنندگان اعمال کنند. جلسات پرسش و پاسخ و انتقال تجربه به صورت آنلاین برگزار شده و تمامی شرکت کنندگان به آرشیو جلسات به صورت ویدیویی دسترسی خواهند داشت.

اصفا در خصوص عدالت آموزشی در استارتپ آکادمی گفت:   این روزها بسیاری از موسسین و علاقه مندان به مفاهیم استارتاپی که قصد راه اندازی یک کسب و کار مبتنی بر یک ایده نوآورانه رو دارن ، از اینکه تمام امکانات در تهران متمرکز است بسیار گله مند هستند.مربیان خوب ، شتابدهنده های بزرگ ، سرمایه و… همه و همه در تهران متمرکز هستند.ما تاثیر موقعیت جغرافیایی و محیط   رو در زمینه موفقیت یا شکست یک استارتاپ رو   منکر نمی شویم ولی با طراحی این سامانه و نقشه آنلاین فرصتی برابر را برای همه در راستای دسترسی به محتوا ، نقشه ، هدایتگری و مربیگری فراهم کردیم که امیدواریم گامی مهم در زمینه عدالت آموزشی باشه.

وی بیان کرد :تا کنون ۱۰ نماینده در ۱۰ شهر جذب شده اند که در برگزاری این رویدادها به ما کمک خواهند کرد. چرا که یکی از اهداف ما شبکه سازی در شهرهای مختلف ایران هست.

۲۰۰۰ خرده اقدام و استفاده از متد میکرو لرنینگ

داوود دهقان در خصوص استفاده از خرده اقدام ها در این دوره گفت: یکی از مهمترین ویژگی های این دوره، بحث خرده اقدام و میکرواکشن هست.م ا فعالیت ها ( اقدامات ) رو تا حدی خرد و شکسته ایم که طی یک روز قابل انجام باشد ( معمولا زمان انجام   فعالیت های آموزشی و عملی این دوره بین ۵ تا ۱۲۰ دقیقه است که شرکت کننده به راحتی میتواند آن را انجام داده و مسیر کارآفرینی را براساس نقشه ارایه شده طی کند.

وی بیان کرد: علاوه بر این جهت افزایش بهره وری آموزشی از تکنیک های میکرولرنینگ ، یادگیری در عمل و یادگیری گروهی استفاده شده است. استفاده از تکنیک های گیمیفیکیشن با هدف افزایش بهره وری آموزشی یکی دیگر از امکانات این دوره است.

دهقان گفت: این دوره حاصل برگزاری ۵ دوره کارگاه با عنوان کارگاه کارآفرینی ناب است که طی دو سال گذشته در ایران برگزار شده است.۳   دوره حضوری و ۲ دوره به صورت آنلاین. جالب است بدانید که در دوره آنلاین تا کنون بیش از ۸۰ نفر از ۳۱ شهر ایران شرکت داشته اند.این دوره خود همانند یک محصول به صورت دوره ای به روز می شود و ما تمام آموزه ها و نظرات کاربران را در زمینه محتوای مورد نیاز ، شیوه برگزاری ،هدایتگری و ویژگی های سامانه اعمال میکنیم. این بازبینی هر سه ماه یکبار صورت میگیرد و اکنون نسخه ۲.۴ در حال اجرا است.

استارتاپ آکادمی یک شتابدهنده آنلاین؟

موسس میلوژی و دکتر استارتاپ گفت: استارتاپ آکادمی یک شتابدهنده نیست ولی بواسطه ارایه یک نقشه گام به گام و برنامه ای ۱۶ هفته ای منظم و دقیق، هدایتگری و سامانه نظارت بر پیشرفت اعضا، بروز بودن آموزش ها و بومی بودن آنها، بهره گیری از پتاسنیل های مربیان ایرانی و بین المللی همچون یک نرم افزار شتابدهی عمل میکنیم.

وی افزود: بسیاری از شتابدهنده ها میتوانند از این ابزار و چارچوب ما بهره مند بشوند و ما برنامه ای ویژه برای آنها داریم.

مهدی علیپور در پایان یک جمع بندی از صحبت های ارائه شده کرد و گفت: نقشه گام به گام در استارتاپ آکادمی   شامل ۷ فاز اساسی می باشد که عبارت اند از:
·         فاز اعتبارسنجی خود
·         فاز ایده پروری
·         فاز اعتبارسنجی مشکل
·         فاز اعتبار سنجی راه حل
·         فاز اعتبارسنجی MVP
·         فاز همخوانی محصول و بازار
·         فاز رشد و توسعه
همچنین در کنار این فازها مهارت های زیر در فراگیران تقویت می گردد.
·         مهارت خودشناسی
·         خلاقیت و نوآوری
·         اعتبار سنجی مسئله و راهکار
·         اعتبار سنجی MVP
·         مهارت های فنی مورد نیاز
·         تحقیقات کاربر و مصاحبه با مشتری
·         کار تیمی
·         مسایل حقوقی
·         برنامه ریزی و هدفگذاری
·         مدیریت چابک
·         ارائه به سرمایه‌گذار
·         بازاریابی دیجیتال
·         طراحی تجربه کاربری
·         طراحی بازیوار و ایجاد جذابیت برای کاربران
لازم به توضیح است علاقه مندان جهت شرکت در این دوره می توانند به سایتstartupacademy.ir مراجعه نمایند. همچنین می توانید با کد تخفیف iranfa   با ۲۰۰ هزارتومان هدیه در این دوره شرکت نمایید.

سومین دوره کارآفرینی ناب از ۱۵ بهمن ماه آغاز خواهد شد.

من محمدرضا هستم. بهترین واژه در معرفی من، یک تبلیغات چی عاشق!
از وقتی وارد دنیای کار شدم، کارهای زیادی رو تجربه کردم. کارهای تخصصی و کارهای غیر تخصصی. از خرید و فروش گرفته تا طراحی. از مدیریت کافی شاپ گرفته تا مدیریت روابط عمومی. از راه اندازی کسب و کار اینترنتی گرفته تا توسعه کسب و کار. خلاصه بسیار زیاد تجربه کردم. اما آخرش فهمیدم من یک تبلیغات چی هستم و مهم تر عاشق اون!

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *