روز نوشت‌ها

خیلی خطرناکه حسن!

دیروز محمد ابوالحسنی در اصفهان برنامه ایی داشت تا تجربه خودش از دوران کاری‌اش را به دانشجویان منتقل کند. استقبال بی نظیر بود حدود 300 نفر ثبت نام کرده بودند و سر وقت در سالن حاضر شده بودند، بماند که ایشان بخاطر قرار کاری مهمی که در فولاد مبارکه داشت یک ساعتی با تاخیر رسید (البته من هم بودم جلسه فولاد که قطعا چرب و چیل تر بود را از دست نمی دادم). ابوالحسنی از خاطرات دانشجوییش صحبت کرد و فعالیت هایی که به هیچ عنوان از دستشان نمیداد گفت. از فروش کتب دانشجویی گرفته تا انجام امور چاپ روی کاغذ و پرچم و ساخت انیمیشن و فیلم و … ابوالحسنی در جلسه می گفت حاضر نیست کاری که به او پیشنهاد می دهند را از دست بدهد حتی اگر تجربه و مهارتش در آن کار کم باشد برای همین همیشه کارها را قبول و نهایت به نیروی متخصصش می سپارد. تهیه کننده دیرین دیرین میان حرف هایش نکات خوبی را هم بیان می کرد. او می گفت: یک اعتقاد دارد و آن اینکه:

حاضر است کارهای کوچک آدم های بزرگ را انجام دهد ولی کارهای بزرگ آدم های کوچک را نه! زیراکه آدم‌های کوچک همیشه او را کوچک نگه خواهند داشت.

او ورودش به دنیای انیمیشن سازی را اینگونه بیان کرد:

در یکی از این همکاری ها با شرکت گاز آشنا شدم، شرکت از من خواست تا در مورد یک انیمیشن با موضوع صرفه جویی در مصرف گاز تحقیق کنم برای همین سراغ شرکتی رفتم که این کار را انجام میداد، آنها گفتند حداقل 9 ماه ساخت این مجموعه زمان می برد و چون ما در حال حاضر پروژه داریم 4 ماه دیگر کار را استارت میزنیم. بعد از اینکه موضوع را به شرکت گاز گفتم و متوجه شدم شرکت خیلی عجله دارد به آن ها پیشنهاد دادم خودم برایتان انیمیشن تولید می کنم و با دادن تعهد و ضمانت این کار را نیز قبول کردم. سریعا سراغ یک کارگردان خوب رفتم و موضوع را با او در میان گذاشتم، او هم به ما یک لیست از تجهیزات داد که نه در ایران و نه در دبی پیدا نمیشد و مجبور شدیم آن ها را از آمریکا تهیه کنیم. خلاصه کلام سال ۸۳ با یک تیم ۱۲ نفره ساخت انیمیشین را شروع کردیم و چون به فکر توسعه بودیم در سال ۸۷ نیروهای مان  به ۱۷۰ نفر رساندیم و حدود 90 درصد انیمیشن های فرهنگی آن زمان را ساختیم.

انیمیشن خیلی خطرناکه حسن هم یکی از کارهای مجموعه ابوالحسنی است. جالب است حسن اسم پسر خود اوست و بخاطر اینکه آن زمان در مدرسه مذهبی تحصیل می کرد و همیشه کچل بود این شخصیت از روی او ساخته شد و شخصیت دو قولوها هم دخترخاله و پسرخاله حسن هستند.

اما جالب است این انیمیشن برای آن ها دردسر ساز شد بخاطر تشابه اسمی حسن به برخی شخصیت ها و ائمه و جک هایی که برایش ساخته میشد آن ها این پروژه را متوقف کردند.

ابوالحسنی سال 88 را نقطه عطف خود بیان میکنه با توجه به اینکه اسم موسسه آن ها نسل اندیشه سبز بوده و سال 88 و ماجراهای آن به آن ها گفته شد باید اسم موسسه را عوض کنید تا بتوانید کار کنید. ابوالحسنی هم پیش خودش گفته بود این معایب کارکردن با دولتی هاست برای همین تصمیم گرفت از این به بعد برای مردم بسازد. برای همین انیمیشن تهران ۱۵۰۰ و حیات وحش را ساخت اما چون نقدینگی برای مجموعه اش نداشت به سراغ ایده ایی رفت که امروز به نام دیرین دیرین مشهور است. او به بچه هایش گفت من مجموعه ایی میخواهم که سفارش دهنده ندارد، هر روز باید منتشر شود و هر روز هم باید ایده ایی را مطرح کن و فقط می خواهم در نت منتشر شود و مردم با آن حال کنند. از سال 92 تا 93 پیش تولید شروع شد و نهایت در سال 94 اولین قسمت دیرین دیرین منتشر شد و امروز 1500 قسمت از آن می گذرد و حدود 5 میلیون بازدید کننده دارد.

ابوالحسنی گفت در راه دیرین دیرین به موانع قانونی زیادی برخورد می کردیم که قانون برایش نوشته نشده بود اما به کسب و کارهای نوپا پیشنهاد داد کارتان را بکنید و خودتان را درگیر قانون نکنید.

در پایان هم ابوالحسنی از مجموعه گیگول داتکام گفت که قرار است در آن ایران را معرفی کنند.

راستی هر کسی ایده پول ساز داره چه در زمینه انیمیشن چه هر زمینه دیگر می تونه برای این مجموعه از طریق این تلگرام بفرسته و منتظر باشه که بهش زنگ بزنن.

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید