روز نوشت‌ها

خدا مامان ها رو اختراع کرده + 8 راز موفقیت

8 secrets of success

چرا مردم موفق می شوند؟

آیا باهوش بودن یا خوش شانس بودن دلیل موفقیت این افراد است؟

«ریچارد سنت جان» هیچ یک از این دو عامل را دلیل موفقیت نمی‌داند. در حقیقت این سخنران، در سخنرانی TED خود با عنوان 8secrets of success موفقیت را در زمان انجام کاری که به آن عشق می ورزید و همچنین اعتقاد به اینکه خدا مامان ها رو اختراع کرده می داند.

ماجرا از روزی شروع شد که سوار بر هواپیما در راه آمدن به رویداد TED بودم. در صندلی کنار من یک دبیرستانی نوجوان بود که خانواده ای بسیار فقیر داشت. او می خواست چیزی از زندگی اش بدست آورد و سوالی ساده از من پرسید. او گفت: چه چیزی منجر به موفقیت می‌شود؟

بسیار احساس بدی به من دست داد، چون نمی‌توانستم جواب مناسبی به او بدهم. آنگاه از هواپیما پیاده شدم و به تد آمدم. در مسیر فکر کردم، وای، من در وسط اتاقی پر از افراد موفق قرار دارم! پس چرا از آن‌ها نپرسم که چه چیز به موفقیت آن‌ها کمک کرده و در نهایت آن را به کودکان منتقل کنم؟ و حالا امروز و بعد از 500 مصاحبه، می خواهم بگویم که واقعا چه چیزی منجر به موفقیت می‌شود و دلیل موفقیت سخنرانان تد چه بوده است؟

 اولین مورد اشتیاق

 فریمن توماس (طراح اتومبیل شرکت دایملر کرایسل) می گوید، من توسط اشتیاقم هدایت می شوم. تدیها کار را برای عشق انجام می‌دهند نه برای پول. کارول کلتا می گوید: “حاضرم به کسی پول بدهم تا کاری را که من می‌کنم انجام دهد.” و جالب این است که، اگر آن (کار) را برای علاقه و عشق انجام دهید، پول در هر صورت بدست می‌آید. 

دومین مورد کار کردن برایتان مثل تفریح کردن باشد

روپرت مورداک (مدیرعامل سرشناس چندین شرکت بزرگ و موفق و یکی از غول های رسانه ای جهان) به من گفت، “کار کلاً سخت است. هیچ چیز آسان به دست نمی‌آید. اما در کار کردن به من خیلی خوش می گذرد.” آیا گفت خوش گذرانی؟ روپرت؟ آری! TEDی‌ها کارشان لذت بخش است و سخت کار می کنند. فکر کردم، آنها معتاد به کار نیستند. آنها دیوانه کار هستند. 

سومین مورد دلت رو بده به کار و در اون کار عالی شو

الکس گاردن (مدیرعامل یکی از شرکت های موفق تولید کننده بازی های رایانه ای) می گوید، “برای موفق بودن دلت رو بده به کار و تو اون کار عالی شو.” هیچ جادویی در کار نیست، همه اش تمرین ، تمرین، تمرین کردن است.

چهارمین مورد تمرکز روی هدف

نرمن جوییسن (فیلمساز) به من گفت، “من فکر می‌کنم که همه موفقیت‌ها مربوط به تمرکز روی یک چیز می‌شود.”

پنجمین مورد خودت را به سمت جلو هل بده (استعاره از اراده)

دیوید گالو (دانشمند علوم دریایی) می گوید، “خود را هل بدهید. از لحاظ جسمی و روحی، باید به سمت جلو و هدف هل بدهید، هل، هل.” باید از خجالت و تردید به خود رها بشی. گلدی هاون می‌گوید، “من همیشه به خودم شک داشتم. که به اندازه کافی خوب یا زرنگ نبودم. فکر نمی کردم که موفق می شدم.” البته ترغیب خود و ایجاد اراده همیشه چندان هم آسان نیست به همین دلیل خدا مامان ها رو اختراع کرده.  فرانک گری به من گفت: “مادرم مرا به سمت جلو هل داد.” با قروبون صدقه‌هاش

ششمین مورد خدمات بدهید

شروین نولاند (استاد جراحی دانشگاه یِیل آمریکا) می گوید، “خدمات دادن به عنوان یک پزشک امتیاز ویژه ای است.”  بسیاری از بچه‌ها می گویند که می‌‎خواهند میلیونر شوند و اولین چیزی که به آن‌ها می‌گویم این است، “بسیار خوب، شما چه چیزی ارائه می دهید؟ چه خدماتی؟! شما ابتدا باید چیزی ارزشمند را به دیگران ارائه دهید. چون از این طریق است که افراد واقعا ثروتمند می شوند.”

هفتمین مورد ایده‌های ناب و خلاق

بیل گیتس می‌گوید، “من یک ایده داشتم، راه اندازی اولین شرکت نرم افزارهای خانگی .” ایده خیلی خوبی بود. اما فراموش نکنیم خلق ایده های ناب، فرآیندی عجیب و جادویی نیست؛ در واقع این فرآیند از چند مرحله بسیار ساده تشکیل شده است که توجه به اطراف و کنجکاوی از عناصر ضروری آن به شمار می رود.

هشتمین مورد مقاومت کردن

جو کاروس می‌گوید، “مقاومت یا سماجت کردن روی یک موضوع دلیل موفقیت است. “شما باید در مقابل شکست خوردن مقاوم باشید. باید در مقابل مزخرفات (CRAP) دیگران مقاومت کنید. که به عبارتی یعنی “انتقاد(Criticism)، طرد (Rejection)، احمق‌ها (Assholes) و فشار(Pressure) .”

اینها 8 عامل بزرگ موفقیت هستند که در ویدیو زیر هم میتونید خودتون از زبان اقای ریچارد سنت جان بشنوید.

شما می تونید سایر محتواها در مجله سایت مرور کنید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید