روز نوشت‌ها

ایده‌ ها از کجا می آیند؟!

ایده‌ ها از کجا می آیند؟!

در این یادداشت قرار هست در خصوص اینکه ایده‌ ها از کجا می آیند؟! با شما صحبت کنیم. اما قبل از آن بهتر است کمی در مورد واژه ها صحبت کنیم.

شومپیتر نوآوری و تخریب خلاق رو پایه و اساس فرآیند کارآفرینی می‌دونه. از طرفی معتقد هست که کارآفرینی و شخص کارآفرین، نیروی محرکه و موتور توسعه‌ی اقتصادی است.

شومپیتر معتقد هست که ویژگی تعیین کننده در کارآفرینی، انجام کارهای جدید و ابداع روش‌های نوین در انجام کارهای جاری است! اون این نوآوری رو در دسته‌های زیر تقسیم‌بندی کرده‌:

 • ارائه کالای جدید
 • ارائه روشی جدید درفرآیند تولید
 • گشایش بازاری تازه
 • یافتن منابع جدید
 • ایجاد هر گونه تشکیلات جدید در صنعت

اما این نوآوری از کجا شکل می‌گیره و مسیرش به چه شکل هست؟!

به نظر من و بر اساس تجربه و مطالعاتم نوآوری از کشف فرصت، ایده پردازی و در نهایت ارزش آفرینی از ایده بوجود میاد. پس در گام اول باید شکارچی فرصت باشیم. یعنی باید نگاهمون رو به اطراف وسیع کنیم، دنیا رو جور دیگری ببینیم، ترندهای روز رو دقیق‌تر بررسی کنیم و … به قول دوستی آدم‌هایی که نگاهشون وسیع است نه تنها فرصت‌های بیشتری رو میبینند بلکه امید به زندگی اون ها هم افزایش پیدا میکنه. نگاه کردن به پرنده‌ها، حرکت مورچه‌ها، صداهای محیط، روند جمعیت جامعه، نگاه کردن به جنگل، بناهای شهری و …

خب! نگاه کردیم و احتمالا در ذهنمون جرقه‌هایی زده شد. حالا وقت این هست که اون جرقه‌ها که بهش ایده میگیم رو روی کاغذ بیاریم. قطعا ده‌ها ایده میشه که برخی از اون‌ها ساده است و برخی رویایی. برخی خلاقانه و برخی دم دستی!

الان وقت اون هست از بین ایده‌ها، بهترین رو انتخاب کنیم و بررسی کنیم که ایده‌ ها از کجا می آیند؟ و چگونه؟!

یکی از تکنیک‌های غربالگری ایده استفاده از گروه‌های دوستی و گروه‌های اجتماعی هست که عضوشونیم. در این تکنیک بر اساس وضعیت فعلی خودت و اینکه کجا هستی، بر اساس مراحل زیر غربالگری رو انجام میدی:

 1. اول لیستی از گروه‌هایی که هم اکنون عضو آن‌ها هستی را تهیه می‌کنی.
 2. در مرحله بعد لیستی از گروه‌هایی که قبلا عضو آن‌ها بودی و دانش مناسبتی نسبت به آن‌ها داری را تهیه می‌کنی.
 3. در مرحله بعدی فهرستی از گروه‌هایی که شدیدا به آن‌ها علاقه داری و دوست داری در آینده عضو آن‌ها بشوی را انتخاب می‌کنی.
 4. از بین این 3 لیست، 3 مورد که خودت فکر می‌کنی میتوانی کاری برایشان انجام بدهی را انتخاب می‌کنی.
 5. به موارد انتخاب شده فکر می‌کنی تا ببینی مشکلاتی که این افراد دارند چیه؟ چه چالش‌هایی دارند؟ ( این موارد را برای هر ایده فهرست می‌کنی )
 6. برای هر یک از موارد اگر ایده‌ای که برای حل مشکلات‌شان به ذهنت میرسد را می‌نویسی.
 7. با این کار سه ایده اولیه را استخراج یا غربال کردی.

حالا وقت نوآوری است.

اگر ایده‌ی انتخابی رو بتونی به کار و کسب تبدیل کنی یعنی تونستی ایده نوآورانه‌ای رو خلق کنی در غیر این صورت ایده‌ات صرفا یک ایده خلاقانه است.

روز یکشنبه 27 شهریورماه 1401 با مهدی علیپور یک لایو در خصوص اینکه ایده‌ ها از کجا می آیند؟! برگزار کردم که در ادامه فیلم آن آمده است. آخر فیلم مهدی در خصوص تجربه‌اش در ایکیا می‌گه و اینکه یه ایده‌ی ساده چطور می‌تونه تجربه دلنشینی رو به مشتری بده.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید